0537 787 12 22    
admin@tekniksorun.com     Talep Formu

Tuner çıkışı aşırı yüklendi

Ustacım Merhaba. Televizyon izlerken kendi kendine TUNER ÇIKIŞI AŞIRI YÜKLENDİ yazmaya başladı. Ben bir şey de yüklemedim. Ne olmuş olabilir?
Bilal Görsoy
Cevaplar : 1
2849 Defa Okundu    15 Şubat 2018
Cevaplar (1)

 22 Ağustos 2018
Oktay (Uydu Servis Teknisyeni)

Sayın  Bilal Görsoy

Şu anda almış olduğunuz tuner çıkışı aşırı yüklendi problemi televizyonlar da son yıllarda sıklıkla meydana gelen arızalardan biri olmaya başladı. Çok eskiden beri yani uydu alıcıları ilk çıktığı uzun yıllardan beri bu hata mesajı vardı aslında. Ama eski cihazlarda aynı sorun yaşandığı zaman sinyal yok yazar vefa uydu cihazı kapanıp açılırdı. Ama şu anda kendinden uydulu olan televizyonların çıkması ve yazılım mühendislerinin yeni kelime terimi bularak sinyal yok demek yerine Tuner çıkışı aşırı yüklendi hatası ile karşılaşmış olduk.

Tuner çıkışı nedir?

Kullandığımız uydu alıcılarının anten kablosunun bağlı olduğu entegredir. Aynı zaman kendinden dahili uydu alıcılı olan televizyonların anten kablosunun bağlı olduğu kısımdır. Sizler her hangi bir nedenden dolayı sadece kumanda ile oylayarak çanak anten veya farklı bir ürüne dokunmadan bu hatayı asla göstertemezsiniz. Yani sizler kumandadan kanal yükleyerek televizyonun tuner çıkışı aşırı yüklendi lütfen fişi çekin hatasına düşmesine neden olamazsınız. O anda sadece sizlere denk gelmiştir.

Tuner çıkışı hatası nasıl tamir edilir?

Çanak anten ayarının bozulması ile bu uyarıyı alamazsınız. Bu nedenle boşu boşuna çanak anten ayarını bozuk çanak antenci çağırmanıza gerek yoktur. Öncelikle sizler ortak bir çanak anten kullanıyorsanız evinize gelen anten kablosunu tespit ederek çanak anten tarafında ucu da kontrollü bir şekilde söküp çanak antende boş bir yer varsa oraya takınız. Böyle yaptığınız zaman sizin televizyonunuz çalışmaya başladıysa o zaman sizin az önce sökmüş olduğunuz anten çıkışının bozuk olduğu anlamına gelir. Lnb çıkışları tamir edilecek bir ürün değildir. Ya yeni lnb alacaksınız ya da varsa boşta bir yer oradan kullanacaksınız.

UYARI: Burada anlatılanlar ustalık ve el becereileri gerektiren durumlardır. Çanak anteniniz diz bir yerde değilse, ellerinizin rahatlıkla çok kolay yetişebileceği bir yerde değilse lütfen dokunmayınız. Ayrıca yağmurlu havalar da çanak anten ıslandığından dolayı lnbde elektrik akımının olabileceğinden dolayı ıslak iken dokunmamanızı rica ediyoruz.

Bu deneme yanılma yöntemi ile sorun ortadan kalkmadıysa o zaman da anten kablonuz, kullandığınız uydu cihazı veya dahili uydu alıcısınız bozuk demektir. ilk olarak işe anten kablosu satın alarak deneyebilirsiniz. Yeni bir anten kablosunun satın alınması bu sorunuzu çözmezse o zaman saymış olduğumuz diğer yerlerden kaynaklanabilmektedir.

Bunları yaptım ama çalışmadı

Eğer burada anlatılanları yapamadıysanız, aynı şeyleri yapmanıza rağmen yine de sonuç alamadıysanız veya çanak antenin elinizin uzak olduğu bir yerde olmasından dolayı deneme yanılma yöntemini yapamadıysanız o zaman yakınlarınız da bir uydu servisi firması varsa çağırmanızı rica ediyoruz. İzler İstanbul Avrupa yakası kısmın da bu sorunların tamirlerini yapabilmekteyiz. Bizleri iletişim bilgilerimiz kısmında yazan telefon numaralarından arayarak canlı destek talebinde bulunabilir veya ustaya sor kısmından tekrardan sorunlarınızı gönderebilirsiniz. İlk başta da dediğimiz gibi. Tuner çıkışı aşırı yüklendi sorunu sizin kumanda üzerinden kanal yüklemi ile bozulacak bir durum değildir. İçiniz rahat olsun.

Hayırlı günler. Mutlu yarınlar dileriz.

 

Ustaya Soru Sor
Siz Sorun Biz Cevaplayalım!