0537 787 12 22    
admin@tekniksorun.com     Talep Formu

Uydu alıcı gözü tamiri

Merhaba Hidayet ben. Benim sorum uydu alıcı gözü tamiri yapılır mı diyecektim. next 2000 modelinin pahalı olanından kullanıyorum. Biliyorsunuz usta bu modelden 2 tane var. benim çocuğum gözün kablosundan hızlıca çekti ve artık kumanda çalışmıyor. uydunun ışığı yanıyor ama kumanda işlemiyor. Yanlış bilmiyorsam bu göz sadece kumanda içindir zaten. uydu alıcı gözü tamiri nasıl yapılır ustacım bir anlatsan?
Hidayet Demircan
Cevaplar : 1
642 Defa Okundu    28 Eylül 2018
Cevaplar (1)

 28 Eylül 2018
Oktay (Uydu Servis Teknisyeni)

Sevgili Hidayet Bey. Uydu alıcı gözü tamiri elbette yapılabilir, yalnız ir alıcı gözün ne derece bozulduğuna bağlıdır. Alıcı gözün kullanılan modele göre değişse de genel olarak içerisin de 3 tane kablo vardır. bunların bir tanesinin kopması kumandanın bir daha çalışmayacağı anlamına gelir. Sizler uydu alıcı gözün kablosunu çekmeniz ile kablonun içerisinde yer alan en az bir tele zarar vermiş olabilirsiniz. Işığın yanması kumandanın çalışacağı anlamına gelmez. uydu alıcının gözü yanar fakat foksiyon görmez.

Uydu alıcı gözü tamiri tnasıl yapılır?

ir alıcı gözün ışığı yanmadığı zaman gözün üzerindeki kutucuk çıkartılıp lehimler kontrol ediniz. ölçü aleti ile göz tarafına akım gelip gelmediği kontrol edilir. gerekli kontrollerin ardından akımın gelmediğini fark ettiğiniz de o zaman kablonun değişmesi gerektiğini bu sayede anlayabilirsiniz. kablonun aynısını bulmanız zor olabilir. eski kablo veya adaptörlerden faydalanarak aynı kablo tel sayılarını gördüğünüz anda, alıcı gözün uydu cihazı tarafındaki uydu cihazı gözünün takılan yerden hemen sonra 5 cm sonrasını keserek yerine yeni kablo bağlayınız. tek sayıları fazla ise gerekli olanları bağlayın yeterli olur.

Uydu alıcı gözü tamiri yapmak ince işçilik ve en azından lehim makinesini çalıştırabilme yeteneğinizin olması gerekir. bunlar ile uğrşamam diyorsanız uydu alıcınızın markasına ait olan bir uydu alıcı gözü satın alarak kullanmanız da elbette mümkündür. yalnız bazı zamanlar vardır ki her uydu alıcısının gözünü bulamayabilirsiniz. bu nedenle Uydu alıcı gözü tamiri yapmanız sizin için daha uygun olacaktır. 

Ustaya Soru Sor
Siz Sorun Biz Cevaplayalım!