0537 787 12 22    
admin@tekniksorun.com     Talep Formu

Çamaşır Makinesi Kapağı Açılmıyor Sorunun Çözümü

10 Nisan 2023     121 Görüntüleme

Çamaşır makinesi kapağı bazı nedenlerden dolayı açılmayabilir. Bu makaleyi okuduktan sonra evde kendiniz de çamaşır makinesi kapağı açılmıyor sorununa çare bulabilir ve açılmayan çamaşır makinesi kapağını açabilirsiniz.

Çamaşır makinesinde yaşanan bazı teknik sorunlardan dolayı makinenin kapağı açılmayabilir. Bunun için hemen beyaz eşya servisi çağırmanıza gerek yok. Öncelikle yaşanan bu sorun karşısında soğukkanlı olmanız gerekmektedir. Açılmayan çamaşır makinesi kapağını açmak için yeterince sabırlı ve dikkatli olmalısınız. Yoksa makinenin kapağını kırabilirsiniz. Bu nedenle pek fazla zorlamamanızı tavsiye ediyoruz.

Çamaşır Makinesi Kapağı Açılmıyor Sorunun Çözümü

Ayrıca bu makale çamaşır makinesi kapağı açılmıyor ne yapmalıyım diyenler için bilgilendirma amacıyla yazılmıştır. Açılmayan çamaşır makinesi kapağını açmak için burada ki çözümleri uygulayabilir ve sonuç alamamanız halinde Beyaz eşya servisi görüşmenizi tavsiye ediyoruz.

Çamaşır Makinesi Kapak Açılmama Nedenleri

Çamaşır makinesi kapağı açılmıyorsa mutlaka yolunda gitmeyen geçici ya da kalıcı sorunlar yaşanmış demektir. Bu sorunların bazılarından kurtulmak için sadece çamaşır makinesinin açılmayan kapağı açarak kurtulabilirsiniz. Diğer bir yandan sadece kapağı açmanız yetmez, kapağın açılmama nedenlerini de bulup müdahale etmeniz gerekir. Çamaşır makinesi kapağı açılmıyor ise bunun birkaç sebebi olabilir. İşte çamaşır makinesi kapağı neden açılmaz başlıca sebepleri;

Çamaşır makinesi sıkma yapmamış olabilir. Bu durumda kapak açılmaz.

Çamaşır makinesi su boşaltmıyor olabilir. Kapak yine açılmaz.

Çamaşır makinesi anakartı bozulmuş olabilir. Kapı kilidi açılmaz.

Çamaşır makinesi kapı mandalı kırılmış olabilir.

Çamaşır makinesi motoru bozulmuş olabilir. Kapak kilitli kalır ve açılmaz.

Çamaşır makinesi tahliye hortumuna bir şey sıkışmış olabilir.

Çamaşır makinesi tahliye pompası arızalı ya da tıkanmış olabilir.

Çamaşır Makinesi Kapağını Nasıl Açarım?

Açılmayan çamaşır makinesi kapağını açmak pek kolay değildir. Çamaşır makinesi kapağı açılmıyor ise mutlaka önemli bir sorun var demektir. Eğer şansınız ve birazda olsa yeteneğiniz varsa çamaşır makinesi kapağını açarsınız deyip hemen makine kapağı nasıl açılır bunun metotlarını anlatalım.

İlk önce çamaşır makinesi pompa kapağını açıp makinenin içindeki suyu tahliye edin. Çamaşır makinesi açma kapatma düğmesine basıp bekleyin. Kapının açılması gerekir.

Makinenin içindeki suyu dışarı çıkardıktan sonra makineyi sıkmaya alın. Programın bitmesini bekleyin. Eğer hiçbir sorun yoksa açılmayan çamaşır makinesi kapağı hemen açılacaktır. Çamaşır makinesi kapağı açılmıyor ise diğer taktikleri deneyin.

Tahliye pompa kapağının hemen yanında küçük bir plastik olacak.  O plastiği sıkıca tutun. Bir eliniz ile aşağı çekip diğer elinizle de makinenin kapağını açmaya çalışın. Çamaşır makinesi kapak kilidi sağlamsa kapağın açılması gerekir.

Makinenin fişini çekip üst kapağı açın. Eliniz ile kilidin mandalını tutup sağa ya da sola itmeye çalışın. Kapak mutlaka açılacaktır.

UYARI: Bunu yaparken elektrik çarpma tehlikesi, su baskını, elinizin sıkışıp ezilmesi, makine kapağının kırılması, makine kilidinin kırılıp bozulması ve ana karta zarar vermeniz söz konusudur. Size tavsiyemiz çamaşır makinesi açılmıyor sorunun çözümü için beyaz eşya tamircisinden destek almanızdır.

Markaya Göre Kapak Açma Yöntemleri

Her çamaşır makinesi markasının kapak açma yöntemi farklıdır. Birbirinden farklı kilit mekanizmasına sahip olan makinelerin kapaklarını eğer isterseniz birkaç saniye de kendiniz de açabilirsiniz. Yeter ki çamaşır makinesi kapağı açılmıyor arızası ile karşılaştığınız da nasıl açacağınızı bilin. Şimdi sizlere açılmayan çamaşır makinesi kapağı nasıl açılır ve bu kapağı açarken nelere dikkat edilir detaylı bir şekilde anlatacağız.

Arçelik çamaşır makinesi kapağı açılmıyor

Arçelik çamaşır makinesi kapağını açmak için üst kapağı açmanız gerekir. Kazanı geriye doğru iterek kapı kilidini görmeye çalışın. Bu kilidin içerisinde kapı mandalını göreceksiniz. Bu mandalı sağa ve sola olmak üzere itmeye çalışın. Bu yöntem ile Arçelik çamaşır makinesi kapağını açmış olacaksınız.

Beko çamaşır makinesi kapak açma yöntemi

Beko çamaşır makinesi kapağı açılmadığında tıpkı Arçelik markasını anlattığımız taktiği uygulayabilirsiniz. Bu makineyi de üst kapağını açıp yapmalısınız.

Bosch çamaşır makinesi kapağı açılmıyor

Bosch çamaşır makinesi kapağı açılmadığında su tahliye pompa kapağının hemen yanında küçük bir plastik olacak. Bu plastiği eliniz ile çekin ve aynı anda kapının mandalından tutarak açmaya çalışın. Makine kapısı hemen açılacaktır.

Eğer bahsettiğimiz plastik yoksa o zaman da makinenin üst kapağını açın. Kazanı geriye çekmek suretiyle kapak kilidini görmek için kendinize yer açın. Kapak kilidinin üstünde ya da kenarında bir mandal olacak. Bu mandalı elinizle sıkın. Bosch çamaşır makinesi kapağı hemen açılacaktır.

Siemens çamaşır makinesi kapağı nasıl açılır

Siemens çamaşır makinesi de Bosch markasına ait olduğu için tasarımlar ve kapak kilitleri genel de aynıdır. Bu makineninde suyu tahliye ettiğiniz yerdeki mandalı çekmek suretiyle makine kapağını açmayı deneyebilirsiniz. Kapı kilidi açma mandalı yoksa o zaman da üst kapağı açıp kapağı açmayı denemelisiniz.

Profilo çamaşır makinesi kapağı sıkıştı

Profilo çamaşır makinesi kapağını aşmak için tahliye pompasından ilk önce suyu boşaltın. Başlat tuşuna basın. Kilit sağlam ise tak tak diye ses duyacak ve kapı kilidinin açıldığını göreceksiniz. Kapak açılmazsa makinenin üst kapağını açın. Kilide eliniz ile müdahale ederek açmayı deneyin.

Hotpoint Ariston çamaşır makinesi kapağı açılmıyor

Ariston, Hotpoinst ve İndesit çamaşır makinesi kapağı açılmıyor ise; Makinenin suyunu tahliye ettiğiniz bölüme ulaşmak için alt tarafı tamamen kaplayan bir kapak olacak, o kapağı çıkartın. Sağ da ve sol da renkli bir kilit mekanizması olacak. Bu plastiği bir elinizle aşağı sert bir şekilde çekin ve diğer elinizle de kapıyı açmaya çalışın.

Bahsettiğimiz kapı açma plastiği yoksa ve çamaşır makinesi kapağı açılmıyor ise, bu sefer de üst kapağı açın. Kapı kilidinin yan ve üst tarafındaki mandalı eliniz ile sıkın. Kapı açılması gerekir. Açılmaz ise Ariston, Hotpoint ve indesit marka çamaşır makinesi kapağını açmanız mümkün olmayabilir. Teknik servisten destek alın.

Vestel çamaşır makinesi kapağı nasıl açılır

Vestel çamaşır makinesi kilidini açmak için suyu boşaltmayı deneyin. Makineyi sıkmaya alın ve bekleyin. Kapak açılmaz mandal kırık ya da kilit bozuk olma ihtimali oldukça yüksektir. Vestel çamaşır makinesi kapı kilidini açmak için üst kapağı çıkartın. Kilidi gözleriniz ile dikkatlice gözlemleyin. Kilidin içerisinde bir demir parçası göreceksiniz. O demir açılmayan kapının mandalıdır. O mandalı sağa sola hareket ettirin. Vestel çamaşır makinesi kapağı mutlaka açılacaktır. Açılmazsa kilit bozuk olabilir. Bunun içinde servis çağırmalısınız.

BİLGİLENDİRME: Çamaşır makinesi kapağı açılmıyor ise ve makinenin kapağı nasıl açılır diye arayış içerisinde olan herkes için bu yazımızı yayınladık. Büyük bir samimiyetle en doğru bilgileri sizlere ulaştırmaya çalıştık. Buna karşılık halen sıkışan ve açılmayan çamaşır makinesi kapağını açamayan varsa mutlaka çamaşır makinesi servisi çağırması gerekir.

 BİLGİLENDİRME

 

BU KATEGORİDEKİ DİĞER HİZMETLER