0537 787 12 22    
admin@tekniksorun.com     Talep Formu

Çamaşır makinesi yıkıyor ama sıkmıyor sorunu çözümü

20 Nisan 2022     120741 Görüntüleme

Çamaşır makinesi sıkmıyor olması sıklıkla rastlanan sorunlar arasındadır. Siz hiç endişelenmeyin. Çamaşır makinesi yıkıyor ama sıkmıyor sorunu çözümü için bu makalemizi sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz. Çamaşır makinesinin sıkmaya geçmemesi sorununu yeni aldıysanız o zaman yetkili veya özel teknik servisleri aramadan önce burada anlatacaklarımızı ilk önce yapmanızı sonra da, eğer çamaşır makinesi yıkıyor ama sıkma yapmıyor sorunu devam ediyorsa o zaman beyaz eşya servisi ile bir teknik servis ekibini çağırmanız da fayda var.

Çamaşır makinesi yıkıyor ama sıkmıyor

Çamaşır makinesi tamirine başlamadan önce güvenlik tedbirlerini almayı unutmayın. Çamaşır makinesi sıkmaya geçmiyor olması karşısında yapacağınız ilk hareket elektrik fişini çekmek olacaktır.

Çamaşır makinesi sıkmaya geçmiyor

Çamaşır makineleri diğer elektronik cihazlar gibi olsa da olur olmasa da denilecek bir ürün değildir. Ev ve işyerlerin de biriken bütün kirli çamaşırların yıkandığı bu makinelerin arızalandığı zaman hemen bir iki günde onarılması gereken elektronik üründür.

İPUCU: Gaziosmanpaşa beyaz eşya servisi sayfamızdan teknik destek talebinde bulunabilirsiniz.

Çamaşır makinesini her günkü alışkanlığınız ile doldurup çalıştırdınız. Çamaşır makinesi suyu boşalttı ama sıkmaya geçmediğini fark ettiniz. Bunun için hemen teknik servisleri aramayın. https://tekniksorun.com olarak ilk önce burada yazılanları yapalım. Yine çamaşır makinesi sıkmaya geçmiyorsa o zaman yorum kısmına yazı uzman arkadaşlarımız veya kullanıcılarımız tarafından cevaplansın.

Çamaşır makinesi sıkmıyor çözümü

Çamaşır makinesi normal olarak programını bitirmeye yakın ilk önce suyunu boşaltır ondan sonra sıkmaya geçer. Çamaşır makinesi suyu boşaltmasına rağmen sıkmıyorsa o zaman aşağıda sayacağımız bazı arızalar meydana gelmiş olabilir.

Su tahliye hortumu tıkanmış olabilir

Çamaşır makinesi suyu boşaltıyor Sıkma Yapmıyor sorunun çözümü için tahliye hortumunu kontrol ediniz. Çamaşır makinesinden çıkan tahliye hortumu direk olarak gider hortumuna mı bağlı? Yoksa dümdüz bir zemine bırakmak suretiyle çamaşır makinesi suyu bu şekilde mi boşaltıyor.

Bunu şöyle örneklendirelim. Çamaşır makinesinin boşalma hortum ucu en az diz kapağınızın yüksekliğinde bir yere akması gerekir. Yoksa çamaşır makinesi sıkmaya geçmiyor hatası alabilir ve çıkamayan su çamaşır makinesine zarar verir.

Su tahliye pompası arızalı ya da sıkışmış olabilir

Çamaşır makinesi sıkmaya geçmeden nce ilk olarak su boşaltır. Çamaşır makinesi yıkıyor ama sıkmaya geçmiyor ise o zaman büyük ihtimalle suyu boşaltamıyor demektir. Çamaşır makinesi suyu boşaltmıyor, çamaşırlar ıslak kalıyor ise su tahliye pompasını kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz. Bazen içine kaçan her hangi bir cismin su pompasının sıkışmasına ve çamaşır makinesi sıkmıyor, yıkıyor ama sıkma yapmıyor ve hatta su boşaltmıyor hatasını verir. 

Çamaşır makinesi sıkmıyorsa ilk olarak sağ alta taraftaki su pompası kapağını açın. Sıkıştıysa pense yardımı ile kırmadan açmaya çalışın. pompanın içerisinde her hangi bir cisim varsa çıkartın ve çamaşır makinesini su boşaltma, durumalama + sıkma programına getirip yeniden çalıştırın.

Filtre tıkanmış olabilir

Çamaşır makinelerinin ön sağ alt tarafında bulunan bir kapak göreceksiniz. Bu kapağı açtığınız zaman çamaşır makinesinin filtresine ulaşmış olacaksınız. Elbiseleri makineye atarken cepleri kontrol etmediğiniz elbiselerin içerisinde bulunan bütün küçük eşya ve metaller bu filtre de / su boşaltma motorun da birikir.

Çamaşır makinesi sıkmıyor olmasının en büyük sebeplerinden biri de filtre tıkanmış olması veya su boşaltma motorunun bozulmuş olması olabilir. Bu kapağı açarak bakmanızı ve çamaşır makinesi sıkmaya geçmiyor sorununa çözüm aramanızı tavsiye ediyoruz.

Suda bırakma / Bekletme tuşu basılı olabilir

Bazen gözümüzden kaçan bir hata sonucun da çamaşır makinesi veya diğer cihazların bozulduğunu sanırız. Sakin kafa ile veya ikinci bir ön kontrol ile aslında çamaşır makinesinde bir arıza olmadığını ve basılı kalan bir düğmeden dolayı çamaşır makinesinin sıkmaya geçmediğinin farkına varabiliriz.

Çamaşır makinelerin de suda bırakma / Bekletme tuşu vardır. Bu tuşa bastıysanız çamaşır makinesi sıkmaya geçmez. Yani size göre çamaşır makinesi sıkmıyor hatası alırsınız. Eğer bu düğmeye yanlışlıkla bastıysanız bu düğmeye tekrar basarak bu tuşu kapatın ve programı sıkmaya alın. Bu sayede buda bekleyen çamaşırlarınız, çamaşır makinesinin sıkmaya geçmesi ile tekrardan yüksek devirde sıkmaya başlayacaktır.

Anakart arızası vermiş olabilir

Yukarıda anlatılanların hepsini yaptıysanız evde arızayı bulma ve onarma şansınızı yavaş yavaş kaybediyorsunuz denebilir. Çamaşır makinesi yıkıyor ama sıkmıyor sorunu yaşadığınız da birkaç dakikanızı ayırdınız ama bir türlü çamaşır makinesinin neden sıkmaya geçmediğini bulamadınız. Size kötü bir haberimiz var.

Çamaşır makinesi sıkmıyor olması anakart arızası olabilir. Bazı çamaşır makinelerinde 2 tane kart bulunur. Bir tanesi ön panel de. Yani tuşların ve göstergelerin olduğu yerde bulunur. Bir diğer kart ise çamaşır makinesin alt kısmında bulunur. Eğer üst kart arızası varsa makinenizde ve çamaşır makinesi bu yüzden suyu boşaltıyor ama sıkmıyorsa teknik servislerin evinizde bu kart arızasını yapması kolay olabilir. Ama alt kart arızası yüzünden Çamaşır makinesi suyu boşaltıyor Sıkma Yapmıyor ise teknik servislerin bu makineyi teknik servis firmasına götürüp orada tek tek deneme yanılma yöntemlerini kullanarak tamir etmesi gerekebilir.

Çamaşır makinesi sıkmıyor sorununu çözemediniz mi?

Tabi çamaşır makinesi sıkmıyor veya sıkmaya geçmiyorsa bunun için teknik servis ile görüşmenizi en iyi kararı bunların verebileceği görüşündeyiz.

Çamaşır makinesi suyu boşaltıyor Sıkma Yapmıyor olmasının nedenlerini bu makalemiz de paylaştık. Elimizden geldiğince samimi bir şekilde anlatmamıza rağmen yine de sorunu çözemediyseniz veya anlamadığınız bir konu varsa İstanbul Beyaz eşya tamircisi arladaşlarımızı arayabilirsiniz.

 BİLGİLENDİRME

 

BU KATEGORİDEKİ DİĞER HİZMETLER