0537 787 12 22    
admin@tekniksorun.com     Talep Formu

Çanak Anten Ayarı

10 Mayıs 2021     4466 Görüntüleme

Televizyon yayınlarını izleyebilmek için, televizyonlara uydu yayınlarını aktaran alıcılar gerekiyor. Bu araçlara genel olarak çanak anten denmiş. Uyduda yayın sağlayan yüzlerce kanalı ücretsiz olarak izlememizi sağlayan çanak antenlerin doğru bir biçimde ayarlanması bu nedenle önemli. Peki çanak anten ayarı nedir, çanak anten ayarı nasıl yapılır?  

çanak anten ayarı

Çanak Anten Bileşenleri Neler?

Çanak anten, yalnızca çanak biçimindeki metal levhadan oluşmuyor. Uydu yayınlarının istenen netlikte görüntü aktarabilmesi için, alış anteni, LNB ve uydu alıcıları (receiver) birlikte kullanılıyor. Bu nedenle, çanak antenler, birlikte kullanılarak istenen hizmeti sunan parçaların bir bütünüdür.

Çanak Anten Neden Ayarlanır?

Uydudan gelen yayınların, en doğru şekli ve yönüyle televizyona aktarılması çanak anten ayarı ile mümkün olabiliyor. Dünya yörüngesinde çok büyük bir alana yayın yapan uyduların sinyallerinin çanak antenler tarafından yakalanabilmesi için yatay ve düşey yönde alıcının konumlandırılması gerekiyor. Bu konumlandırma olmadan, dünya yörüngesinden atmosferi geçerek dünyaya ulaşan doğrusal sinyalleri yakalayabilmek mümkün değil.

çanak anten ayarı ve anten ayarlama

Çanak Anten Nasıl Ayarlanır?

Yazımızın başında çanak anten kavramının, alış anteni, LNB ve receiver’dan oluştuğunu belirtmiştik. Çanak anten ayarı için de yine bu üç bileşenin birlikte ayarlanması gerekli.

  • Alış Anteni Ayarı: Yuvarlak çanak şeklindeki uydu alıcı anteni ayarı yapılırken yatay ve düşey doğrultuda hareket ettirilerek sinyallerin yakalanması sağlanır. Bu çalışmada dikkat edilmesi gereken en önemli konu, en düşük sinyale sahip kanalın belirlenerek, çanak ayarının bu sinyalin istenen düzeye ulaşmasıdır. En düşük seviyedeki yayın, istenen kaliteye ulaştığında diğer tüm yayınların da kalitesi artacaktır.
  • LNB Ayarı: LNB, alış anteni olarak adlandırdığımız çanak biçimindeki antenin uç kısmına yerleştirilen dijital bir sinyal yakalayıcı cihazdır. Bu cihaz, çanağın içine kadar ulaşan sinyallerin yakalanmasını ve kablo aracılığıyla uydu alıcıya (receiver) iletilmesini sağlar. LNB ayarı için mevcut anten ayarı yapıldıktan sonra, çok daha kaliteli yayınlar izleyebilmek için LNB cihazı saat yönünde ya da saat yönünün tersi istikametinde hareket ettirilerek yapılır.
  • Uydu Alıcısı (Receiver) Ayarı: Uydu sinyallerini televizyon yayınlarına dönüştürerek aktaran cihazlar, uydu alıcılardır. Bu cihazların gelen yayınları doğru bir biçimde aktarabilmeleri için ayarlamalarının yapılması gerekiyor. Cihazlar için gereken ayarlama, çoğunlukla uydu seçiminin yapılması ve televizyon kanalının frekans değerlerinin ayarlanmasıdır.

çanak anten parçaları ve bileşenleri

Çanak anten ayarını kimler yapar?

Çanak anten ayarı ihtiyaçlarınızı yakın çevreniz de bulunan uydu sistemleri ve uydu servisi işini yapan kişilerden, bu iş ile gerçekten de yakındanm ilg,ilenen elektrikçiler veya en hem kısa süre de gelsin hem de çok sağlam bir şekilde yapılsın istiyorsanız internetten de randevu alabilmeniz mümkün. Bizler İsanbul'un Avrupa yakasın da olup hem İstanbul'a hemde çevre illere merkezi uydu sistemleri ve çanak anten ayarlamaları için gitmekteyiz. Bundan dolayı bizimle de irtibata geçebilirsiniz. 

Bize ulaşabileceğiniz mecralar

iletişim sayfası, Bu sayfamız da iletişim formunu doldurarak bizlere soru sorabilirsiniz.

Ustaya soru sor, Basit ve evde kendiniz de yapabileceğiniz sorunlarınızı ustalarımıza soru sorarak sorabilir ve hemen çanak anten ayarını kendiniz de yapabilirsiniz.

Telefon ile ara 0537 787 12 22 hızlı sorular sorarak randevu oluşturabilirsiniz.BİLGİLENDİRME

 

BU KATEGORİDEKİ DİĞER HİZMETLER