0537 787 12 22    
admin@tekniksorun.com     Talep Formu

Türksat 4A Sinyal Yok Çözümü

10 Nisan 2023     316 Görüntüleme

Türksat uydusun da sinyal yok mu yazıyor? Türk kanalları çekmiyor mu? Türksat 4a sinyal yok çözümü, arıza nedenleri ve Türksay uydu sorunlarını burada anlatacağız. Burada ki bilgiler doğrultusunda Türksat uydu sorununu uydu servisi çağırmadan da çözüme kavuşturmuş olacaksınız.

Türksat 4A sinyal yok sorunu genellikle birden fazla çanak anten kullanılan sistemlerde meydana gelir. Yani 2 ve 3 tane çanak anten kullanıyorsanız arada diseqc vardır. Bu diseqc ıslandığında bağlı olan çanak anten de sinyal yok yazar. Bu da genellikle Türksat 4a uydu bağlantısına denk gelmektedir.

Türksat Sinyal Yok Ne Yapmalıyım?

Türksat 4a sinyal yok çözümü

Türksat uydu sinyal yok hatasını çözebilmeniz için, öncelikle sorunun ne olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Televizyonda sinyal yok arızası ile karşılaşan kişilerin büyük bir çoğunluğu Türksat uydu sinyal yok arızasından kaynaklanmaktadır. Sorun Türksat 4A uydusunda olunca nasıl bir yol izlemeniz gerektiği konusunda kararsız olabilirsiniz.

Çünkü birbirinden farklı olarak çalışan birçok tv uydu sistemleri var. Bunlar genellikle, merkezi uydu santraline bağlı olan Türksat3A, Türksat 4a, Türksat 5a, 5B uydusu, birden fazla çanak anten ile uydulu sistem, tekli çanak anten, motorlu Türksat anteni ve bireysel olarak kullanılan tek uydulu sistemler vardır. Bu sistemlerin her birinde Türksat 4A sinyal yok çözümü farklıdır. İşte bu nedenle ya 

Türksat 42 Sinyal Yok Nedenleri

Türksat kanallarının çekmemesi ve sinyal yok demesinin birçok sebebi var. Bunların bazılarını kendiniz çözebilirken, bazılarını ise İstanbul uydu servisi gibi profesyonle işletmelerin  yapması gerekmektedir. Bu yazımız da sizin yapabileceğiniz Türksat 42 sinyal yok nedenlerini anlattık. Profesyonel yardım gerektiği durumlar için lütfen profesyonel teknik servis çalışanları ile çalışmaktan çekinmeyin. İşte Türksat 4a uydu sinyal yok nedenleri:

Merkezi Uydu Sistemleri Türksat Sinyal Yok

Merkezi uydu sistemine birden çok çanak anten bağlantısı gerçekleştirilebilir. Bu Uyduların her bir Merkezi santral aracılığı ile birleşip televizyona yayın iletilir. Bunlardan biri de Türksat uydusudur. Türksat sinyal yok sorunu yaşadığında merkezi uydu sistemine bağlın olan diğer uydudan gelen kanalların çekip çekmediğini kontrol ediniz. Eğer Hodbird uydusunda sinyal var ama Türksat 42E sinyal yok yazıyorsa, o zaman da Türksat uydusunda bir sorun olduğunu anlayabiliriz.

Yabancı tv kanalları çekiyor ama Türksat kanalları çekmiyor ise, olabilecek muhtemel arızalar şu şekildedir:

  • Türksat çanak antenin kırılması
  • Türksat uydusunda yön kayması
  • Türksat Lnb arızası
  • Türksat Lnb ince ayarının bozulması
  • Türksat 42 E uydusundan merkezi santrale gelen kabloların kopması ya da zarar görmesi
  • Türksat uydu merkezi santral çıkışının arızalanması.

Çoklu Anten Türksat Diseqc Arızası

Diseqc kullanarak 8 tane uyduya kadar kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Eğer birkaç tane ya da en azından 2 tane çanak anteniniz varsa ve Türksat uydusunda sinyal yok yazıyorsa, sorunun kaynağı diseqc arızası olabilir. İşte bu nedenle Türksat 4A sinyal yok arızasının çözümü için yeni bir diseqc alarak Türksat uydu sinyal yok arızasını çözüme kavuşturabilirsiniz. Peki Diseqc neden bozulur ve bozulduğunda neden Türksat 42 uydu sinyal yok arızasına döner? İşte nedenleri:

Diseqc hava almayan kapalı bir ortamdaysa nemden dolayı ıslanır ve zamanla ısınan diseqc arızalanabilir.

Diseqc yağmur alan bir yerde duruyorsa diseqc içerisinde su girer ve Türksat uydu sinyal yok hatasına döner. Yani Türksat uydusuna yayın gelmez.

Diseqc yüksek akımdan dolayı da bozulabilir. Receiver ve televizyon lnb çıkışı diseqc’e yüksek akım gönderirse Türksat uydusunda sinyal yok yazar ve diseqc arızası baş gösterir.

Türksat 4a ile Yabancı Anten Bağlantı Kablo Arızası

Türksat 4A uydu sinyal yok arızasından biri de 2 tane çanak antenden diseqc aparatına bağlanan kısa kabloların kopmuş ve deforme olmasından kaynaklanmaktadır. Bu sorunun arızasını bulmak profesyonel olmayan kişiler tarafında bulunması oldukça zordur. Türksattan diseqce gelen kısa kablonmun kopması üzerine Türksat uydu sinyal yok hatası alırsınız. Kısa kablonun yenisi ile değiştirilmesi Türksat 42E uydusuna yeniden sinyal gönderecektir.

Uydu Receiver Arızası

Türksat kanallarında sinyal yok yazması üzerine sorunu hep başka yerlerde ararız. Özellikle Türksat 4a sinyal yok arızası ile karşılaşan biri, uydu kablosu değişimi, ek yerleri varsa yeniden bakılması ve Türksat uydu değişimini yaparlar. Yalnız Türksat uydu sinyal yok sorunu bazen de receiver yani uydu alıcısının arızalanmasından kaynaklanmaktadır. Sorunun giderilmesi ve çözülmesi için yeni bir receiver alarak deneyebilirsiniz.

Televizyonun Fabrika Ayarlarına Dönmüş Olması

Televizyon fabrika ayarlarına döndüğünde içerisinde bulunan Türksat kanallarında sinyal yok yazar. Her ne kadar bazı uydular çekse de Türksat uydusu çekmez. Çünkü 2013 gibi bir zaman diliminde Türksat 3A uydusu kapatılıp yerine Türksat 4A uydusuna taşınmıştı. Bu taşıma ile bütün kanal frekansları da değişime uğramıştı.  İşte bu nedenle televizyon fabrika ayarlarına döndüğünde otomatik olarak eski kanallar yüklenir. Bu da Türksat uydu sinyal yok arızasına döner.

Türksat 4a Lnb Frekans Ayarlarının Bozulması

Türksat 4a sinyal yok arızasının bir diğer nedeni de Türksat lnb ayarlarının bozulmasıdır. Türksat lnb ayarları profesyonellik gerektiren bir konu olmasından dolayı, birçok kişi, lnb ayarlarının nasıl yapıldığını ve Türksat 4A sinyal yok çözümü için sadece bu frekansların değiştirilmesi gerektiğini bilmez. Türksat Lnb frekanslarını düzelterek Türksat sinyal yok arızasını çözebilirsiniz. İşte Türksat lnb frekansları:

Türksat lnb frekansı: Üniversal 9750 – 10600

Uydu Servisi Uzman Görüşü

Burada verilen bilgiler Türksat sinyal yok sorununu çözmeni için yazılmıştır. Bizler dahi bu bilgiler ile Türksat 4a uydu sinyal yok sorunlarına çözüm buluyoruz. Eğer tüm bu ayarları yapmanıza rağmen yine de Türksat kanallarına sinyal yok yazıyorsa, o zaman da uydu servisi çalışanlarından destek istemeniz gerekmektedir. Örnek olarak Bayrampaşa uydu servisi, Gaziosmanpaşa uydu servisi ve Eyüpsultan uydu servisi gibi yerlerden servis talebinde bulunabilirsiniz.

 BİLGİLENDİRME

 

BU KATEGORİDEKİ DİĞER HİZMETLER