0537 787 12 22    
admin@tekniksorun.com     Talep Formu

Türksat Uydu Kurulumu

14 Aralık 2018     5119 Görüntüleme

Uydu alıcılar, uydudan gelen sinyallerin toplandığı, alış anteni; alış anteninde toplanan sinyallerin receiver cihazına iletildiği LNB cihazı ve receiver’dan (uydu alıcı cihaz) oluşan teknolojik ürünlerdir. Uydu yayınlarının sorunsuz izlenebilmesi için uydu alıcılarınız, yayınlarını izlemek istediğiniz uydunun sinyallerini yakalayabilmelidir. Bu nedenle Türksat uydu kurulumu yapabilmek için uydu alıcılar konusunda yeterli bilgi ve beceriye sahip profesyonel servisler tarafından yapılmalıdır.

Türksat Uydu Kurulumu

Türksat Uydu Kurulumu Nasıl Yapılır?

Uydu sinyallerini yeterli ve sağlıklı bir biçimde alabilmek için önünde engel bulunmayan, sert ve sağlam bir zemin seçilmelidir. Anten çapının doğru olarak belirlenmesi, anten yüzeyinde darbeler sonunda eziklerin ya da paslanma nedeniyle pürüzsüzlüğünün kaybolmamış olması gereklidir. Anten ve alacı arasında elektrik akımını ileten kabloların 20 – 30 metreden uzun olmaması gerekir. Kabloların mümkün olduğunca kısa ve TSE belgesi bulunan ürünler arasından seçilmesi gerekmektedir. Kablo uzunluğunun artması, uydu alıcınıza ulaşacak olan sinyallerin zayıflamasına neden olacaktır. Bulunduğunuz bölge, fazla yağış alan bir bölge ise, anten çapı olması gerekenden daha büyük olmalıdır.

Uydu kurulumu işlemleri, alış anteni, LNB cihazı ve receiver cihazı ayarlamalarından oluşur.

Türksat uydu kurulumu yaparken bulunulan coğrafi bölgeye uygun polarizasyon ayarlaması yapılmalıdır. Uydu alıcısı cihazına yüklenen yayın listesi frekanslarına uygun olarak yapılacak olan polarizasyon ile yayın kalitesi düşük olan sinyal kalitesinin yükseltilmesi esas alınarak yapılmalıdır. Bu ayarlamalar çanak şeklindeki antenin ve antenin odağında toplanan sinyalleri alıcı cihaza ileten LNB cihazının sinyali yakalayabilecek pozisyona getirilmesidir.

Uydu kurulumunun alış anteni ve LNB cihazı polarizasyonundan sonra, uydu alıcı cihazlarının (receiver) kurulumu yapılmalıdır. Türksat uydu kurulumu için yapılacak olan son adım receiver kurulumudur. Bu işlem çoğu cihaz için otomatik olarak yüklenmiş kanal listelerinden oluşmaktadır. Ancak zamanla değişen kanal frekansları nedeniyle, ilk kurulumda çoğu televizyon kanalı yayınlarına ulaşamayabilirsiniz.

Receiver cihazınızın kurulum menüsünden otomatik kanal arama seçeneği seçilerek, Türksat uydusundaki tüm kanalların güncel frekanslarına ulaşılarak uydu kurulumu tamamlanır. Uydu arama sonunda yine erişilemeyen yayınlar varsa, bu kez ayarlanmak istenen kanal için manuel olarak kanal frekansları girilmelidir.

 BİLGİLENDİRME

 

BU KATEGORİDEKİ DİĞER HİZMETLER