0537 787 12 22    
admin@tekniksorun.com     Talep Formu

Vestel tv kurulum ve uydu ayarlama

27 Mart 2021     164957 Görüntüleme

Dahili uydu alıcılı televizyonları ayarlamak normal harici olarak kullanılan uydu cihazlarına göre biraz daha karmaşık ve zordur. Ülkemizde piyasa da olan birçok televizyon modeli var bu modellerin hemen hemen hepsi de farklı menülere sahiptirler. Sizler bir tane markanın kanal arama ayarlarını ezberleseniz bile bir sonraki çıkan model de firma model ve tasarım değiştirdiği için onu bir daha ayarlayamayabiliyorsunuz. Bu nedenle Vestel tv kurulum ve kanal yükleme için bu yazımızı sizler ile paylaşıyoruz. Öncelikle kanal yükleme, Vestel uydu ayarlama, vestel smart tv kurulumu ve uydu arama terimlerinin hepsi aynıdır. Sizler burada anlatılanları doğru bir şekilde yaptığınız takdirde bu yazımızın sonunda kesinlikle televizyonunuzun güzel bir şekilde ayarlanmış olacağına şahit olacaksınız.

Vestel televizyonlar bu güne kadar 3 tane menü değiştirdi. Bu menülerin ilk 2 tanesi hemen hemen aynı tasarıma sahipti. Yalnız en son çıkan menü de ilk olarak menü tuşuna bastığınız zaman yan yana gelen menülerin aksine dikey olarak karşımıza çıkmaktadır. İlk menü girişleri farklı olsa da aslında her hangi bir ikinci yere tıkladığınız zaman menünün aynı olduğunu göreceksiniz. Yani bir tanesinin ayarlarını biliyorsanız diğerini de yapabilirsiniz. Aşağıda bir resim belirledik işte tam olarak aralarında ki menü farkı bundan ibarettir.

vestel kanal yükleme

Vestel tv ilk kurulum

İlk önce televizyonun kumandasında yer alan > Menü tuşuna basalım. Sonrasında Kurulum yazan yere tıklayalım. Burada en altta > İlk Kurulum yazan bir yer olacak oraya tıkladıktan sonra bir uyarı çıkacaktır. Bir tarafın da Evet ve diğer tarafında Hayır yazar. O seçeneği evet kısmına getiriniz. ( Evet kısmını seçmek için kumandanızın ses kısma tuşuna yani sol tarafa bir kere basın. )

Sırasıyla kumandadan seçeceğiniz işlemler: >Menü  >Kurulum  >İlk Kurulum  > Evet

vestel tv kanal yükleme

Dil ve Ülke seçeneği seçimi

Vestel tv kurulum yapmak için bu işlemleri yaptıktan sonra televizyonunuz kapanıp açılacaktır. Biraz uzun sürse de bekleyin ve kumandadan müdahale etmeyiniz. İlk olarak açıldığı zaman dil seçeneği ile karşılaşacaksınız. Her bir dilde belirtilen yazılardan istediğiniz dili seçebilirsiniz. Örnek olarak Türkçe dil seçeneğini seçmek isterseniz Hoş geldiniz yazısına tıklayarak direk olarak seçmiş oluyorsunuz.

Sonrasın da Ülke, kanal arama, şifreli kanal arama gibi bir menü çıkacak karşınıza. Burada sizler hangi ülkedeyseniz o ülkeyi seçip okey tuşuna basabilirsiniz. Direk olarak Türkiye seçilidir.

Yalnız Burada dikkat edeceğiniz nokta iki tane menü olduğunu en başta belirtmiştik. Burada yer alan bir menüyü kullanıyorsanız aşağıda yer alan uydu seçme sayfasını da seçmelisiniz. Uydu anten seçecekseniz Uydu yazan yerin karşısına gelerek Açık yapmalısınız.

vestel dil seçeneği

Ev ve Mağaza modu seçimi

Sonrasında Ev modu ve Mağaza modu seçeneği gelecektir. Sizler eğer Evde kullanacaksanız Ev Modu seçeneğini, Ama mağaza da tanıtım yapmak için kullanacaksanız Mağaza modunu seçmelisiniz. Bunların arasındaki fark Ev seçeneğinde Herhangi bir yazı çıkmazken Mağaza modunda televizyonun dürt bir tarafında televizyonun tanıtımını yapan yazılar ve görseller çıkmaktadır.

Kanal arama tipi seçimi

Biraz önceki resimde ev ve mağaza modunu seçtikten hemen sonra Lütfen sayısal arama tipini seçiniz diye bir uyarı göreceksiniz. Orada ki seçeneklerden istediğinizi seçebilirsiniz. Uydu antenden kullanacaksanız en sağda bulunan Uydu yazan yere gelerek Ok tuşuna basınız.

TKGS, Normal veya standart, Digitürk yazan bir yer göreceksiniz. Burada normal veya TKGS seçmelisiniz. Diğer seçenekleri seçerseniz kanal sıralaması ve taşıma yapamazsınız. TKGS seçeneğinde bazen kanalları bulamayabilir. Bu nedenle dilerseniz Normal de seçebilirsiniz. Burada vestel türksat kurulumu kısmını anlattığımız için bu seçtik. yoksa sizler dilerseniz diğer seçenekleri de kullanabilirsiniz.

 

Diseqc anahtarı seçme

Şimdi sıra geldi en çok hata yapılan yere. Vestel tv uydu ayarlama seçeni olan bu yeri iyi inceleyiniz. Burada ilk olarak karşınıza çıkan seçenekte Direk yazmaktadır. Sizler eğer bunu seçecekseniz merkezi uydu sistemleri kullanıyorsanız televizyonunuza sinyal gelmez. Bu nedenle ister merkezi uydu sistemlerini kullanın ister normal harici uydu alıcısı kullanın sağ tuşa iki kere basarak diseqc anahtarı kısmına gelip Ok demelisiniz.

vestel tv uydu seçme

Vestel uydu kurulum menüsü

Karşınıza sinyal tablosunu gösteren bir yer çıkacak burada televizyona sinyal gelip gelmediğini burada görebilirsiniz. Televizyonunuz 2016 öncesi bir televizyonsa kanal kurulumu yapmadan direk olarak ok tuşuna basınız. (kanalları yüklerseniz eski frekanslar gelecektir)

vestel türksat yükleme

Tanımlı kanal listesi yükleme

Eski menüye sahipse televizyonunuz Tanımlı kanal listesi yükle yazar. Bu uyarının yanındaki tuşa bastığınız kanallarınız otomatik olarak gelecektir. Çıkan uyarıya Evet deyin. Ve kanalların yüklenmesini bekleyin.

Yeni menü kullanıyorsanız Ok tuşuna basınız ve tanımlı kanal listesinin yüklenip yüklenmeyeceği konusunda sizlere uyarı mesajı verecektir. Burada da Ok tuşuna basarak bekleyiniz. Vestel tv kurulumu ve uydu ayarlarını tamamlamış olacaksınız.

Vestel tv kanal listesiBİLGİLENDİRME

 

BU KATEGORİDEKİ DİĞER HİZMETLER