0537 787 12 22    
admin@tekniksorun.com     Talep Formu

Tkgs güncelleme sorunları ve çözümleri

20 Nisan 2022     2074 Görüntüleme

Tkgs güncelleme sorunları ve çözümleri konusunda görüp görebileceğiniz en geniş arşivi sizlere sunuyoruz. Burada Türksat kanal güncelleme sistemi ile ilgili her türlü sorunu bulacak ve devamında da uydu servisi teknik servis çalışanlarından destek almadan belki de kendiniz sorunu çözmüş olacaksınız.

Sizler için hazırladığımız tkgs makalesinde; Tkgs donuyor, tkgs başarısız diyor, Tkgs frekans ekleme, Türksat kanal güncelleme sistemi hatası, Tkgs devre dışı bırakma yani iptal etme, tkgs devreye alma, çalıştırma, frekans ekleme, pıd ekleme ve Tkgs olmayan televizyon ile uydu alıcısına sonradan tkgs özelliğinin eklenip eklenmeyeceği konularını anlatacağız. Şimdi gelin ve Tkgs sorunları hakkında neler yazmışız hep birlikte göz atalım.

Televizyona türksat kanal güncelleme sistemi frekansı nasıl eklenir?

Tkgs Türksat kanal güncelleme sistemi sorun ve hataları

Birinci başlığımız Televizyona tkgs frekansı nasıl yüklenir sorusudur. Televizyon ayarlarından ya da kullandığınız hangi cihaz ise o kumandanın ayarlar kısmına giriş yapın. Tkgs güncelleme genellikle kurulum otomatik arama ve uydu ayarları yerlerde olur. Tkgs güncelleme yazan yere girin. Bu liste de tkgs frekansları yazan yeri göreceksiniz. Buraya giriş yapın. Eğer Tkgs frekansları ekli ise burada birkaç 4 tane frekans göreceksiniz. Frekansların güncel tkgs frekansları olup olmadığına bakınız.

Tkgs frekansı eklemek isterseniz altta ekle yazan bir yer greceksiniz. Kumandanızdan o rengi bulup (genel de yeşil renk olur) tkgs frekansını ekleyip kaydet tuşuna basınız.

Uydu alıcısına tkgs frekansı nasıl eklenir?

Tkgs özelliği bulunan uydu alıcısına tkgs frekansını eklemek istiyorsanız kumandanızdan menü tuşuna basın. Tkgs yazan seçeneği bulup giriş yapın. Burada Türksat kanal güncelleme sistemi frekansı yazan yere tıklayın. Veriştabanı boş ise yani frekans ekli değilse o zaman altaki ekle yazan yere basın. Burada ilk önce tkgs frekansını, tkgs sembol oranını, yatay ya da dikey seçeneğini ve son olarak da pid oranını ekleyip kayıt tuşuna basınız.

Türksat kanal güncelleme sistemi (TKGS) çalışmıyor

Tkgs olan bir uydu alıcısı ya da televizyon da mutlaka çalışması gerekir. Eğer tkgs çalışmıyor ve siz tkgs güncellemeyi başlatamıyorsanız mutlaka bir sorun var demektir. Güncelleme çalışmıyor ise işte bazı sorunlar ve çözüm yolları;

Tkgs frekanslarını kontrol edin. Frekanslar güncel ya da hatalı olabilir.

Tkgs frekanslarının olduğu numaralara çanak antenden sinyal yetersiz geliyor olabilir.

Uydu anten ayarı bozuk ve sinyal seviyesi az olabilir.

Televizyon da sinyal yok ise tkgs çalışmaz.

Televizyonunuzun dahili uydu alıcısı arızalı olduğu için sinyal seviyesini algılamıyor da olabilir.

Tkgs güncelleme hatası veriyor

Türksat kanal güncelleme sistemi sorunlarından biri de güncelleme hatası veriyor olmasıdır. Bunun da birçok nedeni vardır. Tkgs güncelleme hatası aldığınız da hemen pes etmeden birkaç deneme ile çözüm yollarını araştırmanızı tavsiye ediyoruz. Tkgs güncelleme hatası veriyorsa;

Uydu sinyal seviyesini kontrol ediniz.

Tkgs frekanslarının güncelliğini kontrol ediniz.

Tkgs çalışma modunun otomatik olup olmadığına bakınız.

Uydu alıcısının tuner çıkışının arızalı olup olmadığına baktırınız.

Tuner çıkışı aşırı yüklendi arızasının verilmesi.

Televizyonun içerisinde bulunan tuner’in arızalı olup olmadığına baktırınız.

Tkgs güncellerken donuyor

Bazı uydu alıcılarında tkgs güncellerken donuyor olabilir. Bununda bir çok sebebi vardır. Özellikle ünlü bir markanın uydu alıcıları sürekli tkgs güncelleme yaparken donuyor ve buna bir çözüm olabilecek güncelleme dahi gönderilmedi. Bazen bu cihazlar sinyal seviyesi az olduğunda ya da her hangi bir arıza yaşandığında da tkgs güncelleme donabilir. Aslında eğer sinyal seviyesinde bir sorun varsa birkaç saniye de tespit edip tkgs güncelleme başarısız yazması gerekir. İşte sorunda tam olarak burada başlıyor. Güncelleme sırasında donduğu için ya uydu alıcısının fişini çekmek zorunda kalıyorsunuz ya da gereksiz yere saatlerce televizyonun donmuş haline bakakalıyorsunuz.

Eğer siz de ünlü markanın uydu alıcısını kullanıyorsanız ve tkgs güncelleme yaparken donuyor ise olabilecek arızaların nedenlerini sıralamak isterim.

Uydu alıcısı arızalı olabilir.

Uydu sinyal seviyesi yetersiz geliyor olabilir.

Hiçbir sorun yokken de tkgs güncelleme yaparken de donabilir. Çözüm için cihazı fabrika ayarlarına getirerek yeniden temiz bir uydu alıcısı kurulumu yapmanızdır.

Tkgs devre dışı bırakma

Her hangi bir nedenle tkgs güncelleme özelliğini devre dışı bırakmak isteyebilirsiniz. Tkgs iptal etme işlemi için ilk önce tv kumandası yardımı ile televizyon ya da uydu alıcınızın tkgs güncelleme yazan yere gidin. Bu seçeneği gördüğünüzde giriş yapın. En üstün bir altında “tkgs çalışma modu” yazar. karşısında da “otomatik”, “Esnek” ve “kapalı” yazar. Tkgs özelliğini kapatmak için tkgs çalışma modunu kapalı yapıp bu menüden çıkış yapınız.

Tkgs güncelleme nasıl aktif edilir?

Televizyon ya da uydu alıcısının kumanda vasıtası ile kumandanın üzerinde ki ayarlar setting yazan yere giriş yapın. Menüden kurulum yazan yere girin. Burada Tkgs güncelleme yazan yere giriniz. Tkgs çalışma modu yazan bir yer greceksiniz. Buranın karşısında kapalı, esnek ve otomatik yazan bir yer göreceksiniz. Bu seçeneği ok tuşları ile değiştirerek otomatik konumuna getirin.

Ardından aynı menüde güncellemeyi başlat yazan yere girin. Buraya tıklayıp tkgs güncellemenin bitmesini bekleyin. Ortalama 15 – 20 saniye de tkgs güncellenmesi gerekir. Eğer tkgs güncelleme esnasında donuyor ise ya da tkgs çalışmıyorsa bu makalemiz de yer alan üst başlıkta ki tkgs arızalarının çözümlerine göz atınız.

Güncel tkgs frekansları

Güncel tkgs frekansı için en doğru yerdesiniz. Bu sayfamız tkgs özelliği konusunda sürekli güncellendiği için tkgs frekansları da belirli aralıklarla kontrol edilmektedir. Aşağı da birden fazla tkgs frekanslarını göreceksiniz. Bu frekansların bir tanesini bile eklemeniz yeterli. Yalnız siz isterseniz 5 tanesini tkgs uyumlu cihazınıza ekleyebilirsiniz. İşte size en güncel ve en doğru tkgs güncelleme frekansları;

Tkgs frekansı: 12423 - Polarizasyon: Dikey  - Symbol rate: 27500 - PID: 8181

Tkgs frekansı: 12423 - Polarizasyon: Yatay - Symbol rate: 30000 - PID: 8181

Tkgs frekansı: 12458 - Polarizasyon: Dikey - Symbol rate: 30000 - PID: 8181

Tkgs frekansı: 12559 - Polarizasyon: Dikey - Symbol rate: 27500 - PID: 8181

Tkgs frekansı: 12641 - Polarizasyon: Yatay - Symbol rate: 30000 - PID: 8181

Tkgs frekansı: 12605 - Polarizasyon: Dikey - Symbol rate: 27500 - PID: 8181

Tkgs frekansı: 12345 - Polarizasyon: Dikey - Symbol rate: 30000 - PID: 8181

Tkgs frekansı: 11594 - Polarizasyon: Dikey - Symbol rate: 27500 - PID: 8181

Tkgs frekansı: 11558 - Polarizasyon: Dikey - Symbol rate: 30000 - PID: 8181

Tkgs frekansı: 11509 - Polarizasyon: Yatay - Symbol rate: 30000 - PID: 8181

Tkgs frekansı: 12380 - Polarizasyon: Dikey - Symbol rate: 27500 - PID: 8181

Tkgs frekansı: 11916 - Polarizasyon: Dikey - Symbol rate: 30000 - PID: 8181

Tkgs frekansı: 12379 - Polarizasyon: Yatay - Symbol rate: 30000 - PID: 8181

Tkgs frekansı: 12524 - Polarizasyon: Dikey - Symbol rate: 22500 - PID: 8181

Tkgs frekansı: 11855 - Polarizasyon: Dikey - Symbol rate: 30000 - PID: 8181

Tkgs frekansı: 11821 - Polarizasyon: Yatay - Symbol rate: 17000 - PID: 8181

Tkgs modu esnek ne anlama geliyor?

Tkgs çalışma modunu esnek yaparsanız tkgs güncelleme tıpkı otomatikte olduğu gibi zamanı geldiğinde otomatik güncelleme yapacaktır. Ayrıca Esnek modunun bir başka güzelliğiyse bir yandan tkgs otomatik olarak güncellenirken bir yandan da siz kanal sıralamasını yapabiliyorsunuz. Tkgs esnek modu otomatik olduğunda kanal sıralamasını yapamazsınız. Kapalı olduğunda ise tkgs güncelleme yapmaz.

Tkgs versiyonu 0 ne demek

Türksat kanal güncelleme sistemi her güncelleme yaptığında versiyon değişir. Yeni kurulum yapılmış bir televizyon da versiyon 0 yazar. bu nedenle televizyon da tkgs versiyon 0 yazıyorsa kanal listenizin güncel olmadığını ve hatta tkgs güncellemenin çalışmadığını gösterir.

Tkgs PID nedir?

PID aslında bir frekansın doğrudan çalışmasını sağlayan nemli bir değerdir. Pıd ile frekansa yön verilerek o frekansın doğru yani isabetli çalışmasını sağlamaktadır.

Tkgs pıd oranı olmayan tkgs çalışmaz. Tkgs frekansını eklerken mutlaka en sonda tkgs pıd oranının da eklenmesi gerekir. Şu an için tkgs pıd oranı 8181 olarak belirlenmektedir.

Tkgs özelliği olmayan televizyona tkgs eklenir mi?

Tkgs özelliği tv ve uydu alıcısı yazılımı ile eklenen önemli bir özelliktir. Tkgs özelliği olmayan bir ürüne sonradan tkgs ekleyebilmek için yazılıma müdahale edilmesi gerekir. Televizyon markası ya da uydu alıcısının markası size tkgs özelliği bulunan yazılımı gönderirse tkgs özelliğine sahip olmuş olursunuz. Aksi taktirde tkgs özelliği olmayan televizyona ya da uydu alıcısına sonradan tkgs yüklenemez.

 

 BİLGİLENDİRME

 

BU KATEGORİDEKİ DİĞER HİZMETLER