0537 787 12 22    
admin@tekniksorun.com     Talep Formu

Tv Sinyal Yok Diyor Ne Yapmalıyım

20 Aralık 2022     468132 Görüntüleme

tv sinyal yok diyor ne yapmalıyım

Televizyon kullanıcısı olarak televizyon da defalarca sinyal yok sorunu ile karşılaşmanız an meselesi. Tv sinyal yok yazdığı zaman yapmanız gereken birkaç şey var aslında. Bunları yaptığınız takdirde televizyonun tekrardan çalıştığına tanıklık edeceksiniz. Yalnız şunu ifade edelim. tv sinyal yok diyor ne yapmalıyım diyorsanız o zaman yaklaşık olarak abartmadan söylüyorum ki 20 den fazla arızanın çıkmış olabileceği anlamına gelir. Yani sizler televizyonda sinyal yok yazdığında kendiniz bunu yapmaya kalktığınız zaman ve elinizde de sinyal bulucu cihazınız yoksa dediğimiz oranda bir arıza ile karşı karşıya kalacaksınız demektir.

Ama bir sinyal bulucu bulup bu şekilde televizyonda sinyal yok sorununu çözmeye çalışırsanız o zaman da kabloya bakarak nokta atışı yapmış gibi arızayı hemen bulabilme ihtimaliniz de var elbette.

Televizyon da sinyal yok yazıyor ne yapmalıyım?

Bizler burada hangi malzemelerin arıza verebileceğini yazacağız ve sizlerde bu malzemeleri tek tek kontrol etmek suretiyle arızayı onarmanız gerekir. Sorunun çıkabileceği yerleri iyi hesaplamalı ve bunları yaparken de deneme yanılma yöntemi ile tv sinyal yok problemini gidermeniz gerekir. Böyle yaptığınız zaman bazı malzemeleri satın almanız ve o malzemeden olmadığını anladığınızda aldığınız yere giderek geri verebileceğiniz bir yerden almalısınız. Yani iade işlemine itiraz etmeyen bir esnaf seçmelisiniz.

Televizyon da kimse dokunmadan kendiliğinden oluşan sinyal yok sorunu için burada anlatacaklarımıza dikkat ederseniz sorunu çözebilme ihtimaliniz oldukça yüksek olur. tv sinyal yok diyor ne yapmalıyım demeden önce aşağıda yer alan bölümleri mutlaka okumalısınız.

Sinyal zayıf veya yok sorunu çözümü

Sinyal zayıf veya yok sorunu çözümü

Uydu alıcısının arkasında ki anten kablosunu kontrol ediniz. Gevşemiş veya tamamen yerinden çıkmış olabilir.

Kanal listesi bile görünmüyorsa o zaman uydu alıcısı ile televizyonu birbirine bağlayan kabloyu kontrol ediniz.

Televizyonun ya da receiver kanal listesine bakarak kanalların güncel olup olmadığına bakınız.

Anten kablonuz prizden geliyorsa prize bağlı olan küçük kabloyu değiştirerek deneyiniz.

Uydu kablonuz dışardan geliyorsa o zaman da kablonuzda kopma meydana gelmiş mi diye kontrol ediniz.

Kablonuz da daha önceden yaptığınız ek yerleri varsa burayı açarak su girip girmediğine bakınız.

Çanak antene kablonuzun bağlı olduğundan emin olmak için antene bakınız.

Televizyon da Sinyal zayıf veya yok sorunu çözümü için anten kablonuzun yerini değiştirerek deneyiniz.

Anten kablosundan şüpheleniyorsanız o zaman elinizde varsa takmalı yoksa da satın almalısınız.

Yedek uydu alıcısı varsa elinizde takmanızı birde böyle denemelisiniz.

Merkezi uydu santrali kullanıyorsanız kendi kablonuzu olduğu yerden çıkartıp farklı bir yere takınız.

 

Televizyon da sinyal yok ve yaz sinyal zayıf yazıyorsa bunun çözümü için doğru yerdesiniz. Televizyon da sinyal yok veya zayıf sinyal sorunun çözümü için öncelikle evinizde kendiniz de yapabileceğiniz bazı basit arızalar olabilir. Bu basit sinyal yok sorunu için uydu servisi çağırmanıza gerek kalmadan eviniz de bu televizyon da sinyal yok çözümü için başarılı bir işlem yapabileceğinize inanıyorum

Uydu da sinyal yok demek illa ki çanak antenler de bir arıza var anlamına gelmez. Bunun için yaklaşık 18 farklı çanak anten ve televizyon arızalarından söz edebiliriz. Bu noktalara tek tek baktığınız zaman muhakkak televizyon da sinyal yok yazmasının çözümünü bulmuş olacaksınız.

Bu yazımız da neler öğreneceksiniz?

televizyon da sinyal yok yazıyor

Aslında 2 farklı konuyu tek bir konu altında topladık denebilir. Bunlardan bir tanesi televizyon da veya uyduda sinyal yok sorunun çözümü, ikinci konu ise uydudan zayıf sinyal geliyor olması konusudur. Bu her iki konu birbirlerinden farklıdır. Sinyal yok ile sinyal zayıf farklı arızalar olduğu anlamına gelir. Tekniksorun.Com websitemiz de uydu sorunları ile ilgili birçok konu yer almaktadır. İşte bazı yazı başlıkları;

 1. Uyduda sinyal yok çözümü
 2. Sinyal yok yazıyorsa Çanak anteni kontrol edin
 3. Sinyal zayıf veya yok yazıyorsa uydu kablosunu kontrol edin
 4. Uydu alıcısı (Receiver) bozulmuş olabilir
 5. Sinyal zayıf anten kablo bağlantısını kontrol edin
 6. Tv de sinyal zayıf yazmasının bazı nedenleri
 7. Televizyon da sinyal yok yazmasının bazı nedenleri

Uyduda sinyal yok sorunu çözümü ve nedenleri

Uydudan sinyalin gelmiyor olmasının bazı nedenlerini buraya yazacağız. Sizler bu sayede uydudan neden sinyal gelmediğini kolaylıkla anlayabilecek ve bunun için gerekli tedbirleri alabileceksiniz. Uydu da sinyal yok sorunu çözümü için burada yapılanları yaparsanız mutlaka uydu servisi çağırmadan kendiniz sinyal yok sorunun çözümünü yapmış olacaksınız. İşte uydu da sinyal yok sorunun bazı nedenleri;

Sinyal yok yazıyorsa Çanak anteni kontrol edin

Uydudan sinyal gelmemesinin, sinyal yok veya televizyona zayıf sinyal gelmesinin nedenlerinden biri olan çanak antenler ilk olarak bakacağınız yerlerdir. Çanak antenin yanına gidebiliyorsanız anten ayağının zemine sağlam bir şekilde bağlanıp bağlanmadığına bakınız. Antenin yere monte edilen vidaların bir tanesi bile yerinden çıkmışsa veya sallanıyorsa mutlaka televizyon da sinyal yok yazmasının nedeni bu olma ihtimali çok yüksektir.

Çanak antenin sağlam olup olmadığını kontrol edin. Uydu antende kırıklık veya daha önce görmediğiniz bir yamukluk varsa o zaman çanak antene bir cisim çarpmış olabilir. Antenin yön değiştirmesi sonucunda da Televizyon da sinyal yok veya sinyal zayıf yazmış olabilir. Sinyal yok çözümü için anten ayarını yapmalısınız veya çanak anten uydu servisi ile iletişime geçmelisiniz.

Sinyal zayıf veya yok yazıyorsa uydu kablosunu kontrol edin

Televizyona ve çanak antene bağlanan bütün parçalar en üst kalite de bile olsa, uydu anten kablonuz kaliteli değilse veya zayıf sinyal gönderemeyecek kadar güçlü değilse televizyon da durmadan sinyal yok yazabilirTelevizyon da sinyal yok yazıyorsa anten kablosunu elinizle kontrol edin. Yukardan aşağı binanızın dış tarafından geliyorsa kopuk olup olmadığını kontrol edin.

Anten kablosun da daha önceden yapmış olduğunuz bazı ek yerleri varsa bu ek aparat yerlerine su girmiş olabilir. Yeni bir ek aparat alıp yenileyiniz. Bu sayede televizyon sinyal yok sorunun çözümünü bulmuş olacaksınız.

Uydu alıcısı (Receiver) bozulmuş olabilir

Sinyal yok sorunlarının bazı nedenlerinden biri de receiver bozulmaları olabiliyorUydu alıcısı bozulduğunda televizyon da sinyal yok yazabilir. Ayrıca sinyal yok yazmadan da devamlı olarak televizyon da sinyal zayıf yazıyorsa bunun da nedeni uydu cihazının bozulduğu anlamına gelebilir.

İkinci bir televizyonunuz varsa bu televizyonu çalışmayan odaya getirerek anteni ve kablonuzu deneyebilirsiniz. Ayrıca evde eski olup bir köşe de duran beğenmediğiniz uydu alıcısı varsa bu cihazı televizyona takarak deneyebilir ve yeni bir uydu cihazı alıncaya kadar kullanabilirsiniz.

Sinyal zayıf anten kablo bağlantısını kontrol edin

Televizyon da sinyal zayıf yazıyor veya Sinyal zayıf kablo bağlantısını kontrol edin yazıyorsa anten kablonuz bozuk anlamına gelmez. Lütfen evinizde veya iş yeriniz de televizyonu kendiniz tamir ediyorsanız bu konulara dikkat etmelisiniz. Televizyonun o esnada ne yazdığı önemli değil. Televizyonlar veya uydu alıcıları televizyonda meydana gelen arızayı tespit etme yeteneğine sahip değildir.

Bu nedenle çanak anteniniz kopsa veya çanak antenin önüne bir engel bile gelmiş olsa yine de televizyon sinyal zayıf anten kablosunu kontrol edin yazacaktır. Televizyon da sinyal yok veya zayıf yazıyorsa mutlaka bakmanız gereken bazı noktaların olduğunu lütfen unutmayın.

Tv de sinyal zayıf yazmasının bazı nedenleri

 • Çanak antenin önünde bir engel olabilir. Ağaç, Yaprak, naylon vb.
 • Anten kablonuz devamlı olarak sallanıyor,
 • Çanak anten yeri sağlam değil ve sallanıyor,
 • Uydu anten vidaları çok gevşemiş,
 • Lnb bozulmuş su girmiş,
 • Anten yörüngesinden ayrılmış (anten ayarı bozulmuş),
 • Lnb ye bağlanan konnektör bozulmuş,
 • Receiver uydu alıcısına bağlanan konnektör bozulmuş,
 • Uydu cihazı bozulduğunda da televizyon da zayıf sinyal yazabilir.

Televizyon da sinyal yok yazmasının bazı nedenleri

 • Çanak anten yerinden kopmuş,
 • Uydu anten tamamen kırılmış,
 • Uydu anten kablosu kopmuş,
 • Anten kablosuna su girmiş,
 • Uydu cihazı bozulmuş,
 • Televizyon fabrika ayarına dönmüş,
 • Receiver fabrika ayarına çevrilmiş,
 • Lnb bozulmuş olabilir,
 • Televizyonun anten girişine su girmesi,
 • Uydu alıcısına su girmesi sonucu televizyon da sinyal yok yazabilir.

LÜTFEN DİKKAT: Çanak antenler genellikle ulaşılması zor ve tehlikeli yerlerde olur. Lütfen aşağıda yazdığımız güvenlik tedbirlerini almadan anten tamirini YAPMAYIN.

Emniyet kemeri kullanın.

Islak yüzeylere çıkmayın.

Demir, çelik ve ıslanmış çatılara zeminlere asla basmayın.

Anten kablosuna dokunacaksanız televizyonun fişini çekin (Elektrik çarpabilir).

“Sinyal yok veya zayıf sinyal sorunlarını buraya yazın. Uydu servisinde çalışan uzman editörlerimiz tarafından yanıtlansın. “

 BİLGİLENDİRME

 

BU KATEGORİDEKİ DİĞER HİZMETLER